Istnieje stare przekonanie, że pies jest przyjacielem człowieka. Jednak także właściciel psa musi zadbać o jego potrzeby i komfort życia. Dlatego powinien zapoznać się ze zwyczajami swojego czworonoga, a także jego fizjologią.
W przypadku psa łatwiej jest rozpoznać wszelkie jego potrzeby. Natomiast, gdy opiekujemy się suką, to większą uwagę powinniśmy zwrócić na jej fizjologię związaną z rozrodem. Dzisiaj prezentujemy objawy cieczki, z którymi warto się zapoznać.

Co to jest cieczka u suki?

Cieczka to po prostu krwawienie u suki inaczej ruja. Jest to dla niej naturalny czas rozrodczy. Nie mniej jednak wiąże się on z koniecznością ukrywania naszego zwierzęcia przed psami, jeżeli nie chcemy mieć szczeniaków. Należy podkreślić, że wszystkie psy z okolicy bardzo szybko poczują specyficzny zapach suki w rui i zbiegają się do niej, co może być stresujące dla właściciela.
Cieczka jest często obfita i może pozostawiać ślady na podłodze, czy sprzęcie domowym np. dywanie, fotelach lub kanapie.  Na rynku można znaleźć specjalne majtki, aby zapobiec tym niedogodnościom.

Pierwsza cieczka

Ważna jest również wiedza na temat pojawienia się pierwszej cieczki i częstotliwości jej występowania w roku. Okazuje się, że cieczka u psa jest sprawą indywidualną. Zwykle pojawia się pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia suczki. Przy tym psy małych ras mogą ją mieć już w 5 miesiącu życia, a u ras dużych nawet około 24 miesiąca życia. Jeżeli pierwsza cieczka nie pojawi się w spodziewanym terminie,  należy pójść z czworonogiem do weterynarza.

Długość i częstotliwość cieczki

Natomiast częstotliwość występowania rui u psa to ok. jednego — dwóch razy w roku. Przeciętny odstęp pomiędzy jedną a drugą cieczką wynosi około 6-7 miesięcy. Również w tym przypadku zależy to od rasy psa, np. u owczarków niemieckich mamy odstęp czasu 4-5 miesięcy, jamników i pudli miniaturowych 7-8 miesięcy, a chartów i ras afrykańskich ok. 12 miesięcy.
Warto też jest wiedzieć, ile trwa cieczka u suk — średnio ok. 21 dni. Wtedy w organizmie naszej pupilki szaleją hormony i powoduje to zmianę jej zachowania.

cieczka u psa objawy suka karmiąca

Cieczka u psa – objawy lepiej zaobserwować wcześniej, jeśli nie chcemy powiększać psiej rodziny

Objawy cieczki u psa

Objawy cieczki u suki są ściśle związane z jej czterema fazami tj. fazą wstępną poprzedzająca ruję, fazą rujową tzw. gorącymi dniami, fazą porujową i fazą bezrujową, czyli obojętności płciowej.

Faza wstępna poprzedzająca ruję — Proestrus

Okres przed rują jest łatwo rozpoznawalny. U suczek widoczne są gołym okiem takie zmiany jak: obrzęknięty i przekrwiony srom, zaś z pochwy wydziela się krwista wydzielina. Okres tej fazy wynosi najczęściej 9 dni, ale zdarza się, iż są to 3, a nawet 20 dni.
Ilość wydzieliny zależy od organizmu zwierzęcia i jest indywidualna. Ponadto w okresie Proestrus suczką zaczynają się bardzo interesować psy, natomiast ona jest im nieprzychylna – szczeka, pokazuje kły i ucieka.

Faza rujowa – Estrus

Następują dalsze zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Jest przyjaźnie nastawiona do psów, znacznie częściej oddaje ona mocz, czym zwabia samców i jest wobec nich spolegliwa.
W tej fazie  suczka jest płodna i gotowa do pokrycia. Ponadto kilkakrotnie owuluje. Wydzielina jest rzadsza i jaśniejsza, a srom trochę wiotczeje. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo jej zapłodnienia.
Charakterystyczne jest też domaganie się przez nią pieszczot od właściciela, sztywne odchylanie ogona i popiskiwanie.

Faza porujowa – Metestrus

U suczki ustępują stopniowo obrzęk sromu i wydzielina z pochwy. Natomiast wewnątrz organizmu zwierzęcia zachodzą różne zmiany wywołane przez hormony. Bez względu na to, czy doszło do zapłodnienia, czy też nie, ciałka żółte rozpoczynają produkcję progesteronu. Hormon ten wspiera rozwój ewentualnego embrionu w jej łonie oraz samo zagnieżdżenie się zarodka.
Zmniejszenie żółtych ciałek następuje po 9 do 12 tygodniach od jajeczkowania. Poziom progesteronu obniża się i skutkuje to wzrostem poziomu prolaktyny, mającej wpływ na późniejszą produkcję mleka.

Faza bezrujowa – Anestrus

Zmiany hormonalne narządów płciowych po tygodniach ustępują i hormony płciowe powracają do normalnego stanu. Zachowanie psa jest w tej fazie już typowe. Trwa ono do następnej cieczki.
Należy sobie zdawać sprawę z tego, że cieczka u suczki występuje do końca jej życia. Wraz ze starzeniem się zwierzęcia jej objawy mogą być mniejsze, ale nigdy nie zanikną.