Życie pod jednym dachem ze zwierzętami to dziś zupełnie normalna sytuacja. Koty i psy to pełnoprawni członkowie rodziny, są pielęgnowane i rozpieszczane przez swoich właścicieli. Niektóre z nich biorą czynny udział w codziennym życiu domowników, są zabierane na spacery za miasto czy na wspólne wakacje. Zwierzęta domowe wnoszą do naszej codzienności wiele radości i to bez względu na to, czy mamy pod opieką chomika, psa czy złotą rybkę. Kochamy naszych milusińskich i chcielibyśmy, by były z nami jak najdłużej. Niestety średnia życia psa czy kota dość drastycznie odbiega od średniego okresu życia człowieka. Oczywiście są sposoby na to, by przedłużyć obecność w domu naszego pupila, natury jednak nie da się oszukać. Jeśli decyzja o przyjęciu pod swój dach zwierzaka jest jeszcze przed Wami, warto dowiedzieć się, ile żyją psy, koty, czy króliki.

Długość życia psa

Psy to jedne z najwcześniej udomowionych zwierząt. Są z nami od niepamiętnych czasów. Towarzyszą nam wiernie i z prawdziwie psim oddaniem. A ile żyją psy? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od wielkości psa oraz jego rasy. Przyjęło się, że średnia długość życia naszego kudłatego czworonoga wynosi około 15 lat. Jest to jednak tylko szacunkowa liczba, ponieważ specjaliści twierdzą, że zmienia się ona w zależności od wielu czynników. Pewną prawidłowość można dostrzec w tym, że mniejsze psy potrafią dożyć nawet 17-20 lat (szczególnie kundelki, gdyż długość życia psów rasowych podyktowana jest przez ich geny). Większe i cięższe psy żyją niestety krócej.

Poniżej przedstawiamy średnią długość życia najpopularniejszych ras:

Z powyższych danych wynika dość jednoznacznie, że psy większych ras żyją nieco krócej niż te mniejszych odmian. Tak naprawdę jednak wiek życia psa jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy przede wszystkim od warunków, w jakich chowa się zwierzę, od stosowanej diety, a także od opieki, którą się je otacza. Nie da się zaprzeczyć, że kochane i zadbane psy, pozostaną z nami dłużej niż te, którym przyszło żyć w trudnych warunkach. Czasem też, niezależnie od nas, może okazać się, że nasz pupil cierpi na jakieś obciążenie genetyczne, które może powodować choroby, a nawet przedwczesną śmierć. Jako właściciele powinniśmy robić wszystko, by przedłużyć życie naszemu zwierzakowi. By mogło się to udać, należy zapewnić czworonogowi bezpieczne i zdrowe środowisko życia. Jednym słowem dom, w którym będzie mu się dobrze żyło. Nie wolno też zapominać o szczepieniach i regularnych kontrolach u weterynarza.

Jak przelicza się lata psa?

By dysproporcja pomiędzy życiem człowieka a psa nie była tak rażąca, przyjęło się stosować specjalne przeliczenie. Do ukończenia przez zwierzaka drugiego roku życia, wszystkie czworonogi rozwijają się mniej więcej tak samo (porównuje się nawet ich rozwój z rozwojem dziecka w tym samym wieku). Później każdy rok w życiu małych psów to 5 ludzkich lat. W przypadku ras średnich to 6 lat, a dużych 7 ludzkich lat. Jest to jednak bardzo duże uogólnienie mające na celu poglądowe zrównanie życia człowieka i psa.

Ile żyją koty?

Koty to także długo żyjące zwierzęta domowe. Ich zwolenników z pewnością ucieszy fakt, że średnia długość ich życia nieustannie się wydłuża. Choć i w tym przypadku ciężko wskazać jednoznaczną odpowiedź, ile żyją koty. Decydujący czynnik stanowi środowisko życia. Futrzaki wolno żyjące nie są w stanie przetrwać długo. Wiąże się to przede wszystkim z utrudnionym dostępem do pokarmu, uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, a także z chorobami, których łatwo się nabawić, żyjąc dziko. W takich przypadkach koty nie dożywają nawet 4. roku życia. Z kolei dla zwierzaków będących pod opieką człowieka, długość życia znacząco się wydłuża. Takie zadbane, kochane koty mogą dożyć nawet 15-20 lat. Rekordzistką była kotka Creme Puff, która przeżyła aż 38 lat! Warto jednak pamiętać, że także u tych zwierzaków domowych, wady genetyczne i choroby mogą stanąć na przeszkodzie kociej długowieczności.

Długość życia innych zwierząt domowych

Ile żyją gryzonie?

O ile długość kociego i psiego życia to, w sprzyjających warunkach, kilkanaście lat, o tyle w przypadku gryzoni, czas spędzony z pupilem jest znacznie krótszy. Ile żyją króliki miniaturki? Górna granica to 10 lat, jednak średnio czas ten wynosi tylko 7. W przypadku chomików długość życia waha się od 2 do 3 lat, a u mniejszych gatunków (na przykład u chomików karłowatych) jest jeszcze krótsza, bo maksymalnie 2 lata. Okres życia innych gryzoni, na przykład szczurów, również szacuje się podobnie — na 2-3 lata. Rekordziści dożywają 5, jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Byśmy mogli cieszyć się obecnością naszych malutkich pupili jak najdłużej, musimy pamiętać o zapewnieniu im zdrowego pokarmu, a także o odpowiedniej pielęgnacji. Klatkę czy akwarium należy regularnie czyścić, a wyściółkę wymieniać na nową.

Ile żyją ptaki?

Długość życia ptaków różni się w zależności od gatunku, warto jednak pamiętać, że w warunkach domowych są w stanie dożyć nawet kilkudziesięciu lat! Stosunkowo najkrócej są z nami papużki faliste — do 10 lat. Średnia długość dla nimf to nawet 20 lat, a kakadu czy ary potrafią dożyć nawet do 70 lat.

Ile żyją żółwie?

Gdy mowa o długowiecznych zwierzętach, nie sposób nie wspomnieć o żółwiach. Należą do jednych z najdłużej żyjących, a w warunkach domowych, pod dobrą opieką, średni czas to aż 70 lat.

Dobra opieka gwarantuje długie życie

Obecność w naszym życiu zwierząt domowych przynosi wiele radości i wspólnie spędzonych wspaniałych chwil. Byśmy mogli cieszyć się nimi dłużej, musimy zadbać, by jadły zdrowo i rosły w miłości, bo tylko szczęśliwe zwierzę zostanie z nami na lata.