Nasz pies jest bardzo ważny. To nasz przyjaciel i członek rodziny. Dlatego też musimy dbać o jego rozwój. Istotnym elementem w życiu każdego czworonoga jest zabawa. To sprawia, że budujemy więzi między zwierzęciem, a jego właścicielem. Co więcej, ulubieniec zyskuje wspaniałą rozrywkę. Biorąc pod uwagę powyższe, musimy zdecydować się na ciekawe zabawki dla psa. Przy wyborze tych komponentów musimy pamiętać, żeby były one bezpieczne i pożyteczne. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo ważny jest wiek czworonoga

Odpowiednia zabawka dla psa, uzależniona jest od jego wieku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że inne potrzeby ma w tym zakresie szczeniak i inne większa psina. Mały pies interesuje się wszystkim i uwielbia obgryzać różne przedmioty. Jednakże ząbki naszego ulubieńca są niezwykle delikatne. Dlatego też zabawka nie może być zbyt twarda, żeby nie przyczyniła się do ich uszkodzenia. W przypadku starszego psa powinniśmy dbać o jego aktywność fizyczną. Warto decydować się na takie rzeczy, które kształtują oraz rozwijają wskazaną umiejętność. Natomiast, gdy w gronie naszej rodziny gościmy pupila, który jest już seniorem, musimy uwzględniać fakt, że zwierzę nie jest już tak sprawne, jak w przeszłości.

Kilkutygodniowy maluszek ma mleczne zęby. Idealną opcją zatem będą dla niego gryzaki wytworzone z miękkiej gumy. W późniejszym okresie, szczególnie wówczas, gdy psinka przechodzi przez czas ząbkowania, unikamy twardych zabawek. Jest to bardzo szczególny czas dla czworonoga. W tej sytuacji interesuje się oraz chwyta wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Trzeba zatem zadbać o odpowiedni zapas skutecznych rozwiązań. Gryzaki powinny być miękkie, ale także skutecznie wspierać rozwój.

Dobrze wiemy, że dorosłe zwierzęta również potrzebują stosownej rozrywki. Wykształcenie się pełnego uzębienia stanowi sygnał do tego, żeby zaproponować pupilowi przedmioty z twardszego tworzywa. Ciekawym rozwiązaniem będą również sznurki. Wspaniale sprawdzają się podczas siłowania. Gdy pies jest coraz starszy, ponownie wracamy do miękkich rzeczy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęka seniora nie jest już taka mocna. Wykorzystujmy wtedy gumowe piłeczki bądź maskotki.

Jest jeszcze jeden ważny element. Zabawki nie mogą być zbyt małe. Niewielkie rozmiary związane są z niebezpieczeństwem połknięcia rozrywki przez psiaka. W przypadku, gdy wybrany przez nas element zabawy jest nieduży i swobodnie przemieszcza się pomiędzy zębami trzonowymi, może to skończyć się zadławieniem. Należy o tym pamiętać, dokonując wyboru w tej kwestii!

Zabawki dla psa – z jakich przedmiotów należy zrezygnować?

Wiemy już, że nie wszystkie zabawki są odpowiednie dla naszego pupila. Tak, jak to zostało wcześniej podkreślone, istotnym czynnikiem jest wiek zwierzęcia. Pamiętamy także o rozmiarze przedmiotu, który nie może być zbyt mały, ale także za duży. Koniecznie musi być dostosowany do pieska. Czworonóg musi czuć się komfortowo podczas zabawy, nie może się męczyć. Istnieje jednak lista rzeczy, których należy unikać.
Wiele osób rzuca patyk swojemu pieskowi i czeka, aż ten przyniesie element. Jednakże nie jest to dobre rozwiązanie. Nie traktujmy kija, jako potencjalnej zabawki, gdyż komponent ten może być niebezpieczny. W tym przypadku może dość do wbicia przedmiotu w podniebienie. Co więcej, istnieje ryzyko dostania się drzazgi z kijka w dziąsła naszego przyjaciela.

Rezygnujmy także z hałasujących i piszczących zabawek. Są one bardzo dobrą opcją do rozrywki na świeżym powietrzu. Natomiast w domu mogą być denerwujące. W takiej sytuacji zadbamy o komfort naszego pieska, ale zapomnimy o swoich własnych potrzebach. Nie jest to dobra alternatywa!

Zabawki dla psa – bezpieczne i pożyteczne

Spośród jakich rodzajów możemy wybierać?

Pluszaki to bardzo ciekawy rodzaj rozrywki dla pieska. Zwierzęta je wprost uwielbiają. Jednakże są one miękkie i delikatne. To czyni je niezbyt trwałymi. Szybko ulegają zniszczeniu. Dlatego też musimy poznać zasady naszego zwierzęcia. W sytuacji, gdy pupil jest spokojny oraz lubi nosić swoją zabawkę, wtedy warto zainwestować we wskazaną opcję. Natomiast, gdy mamy w domu niespokojnego ducha, który wciąż biega, walczy z misiem, to niestety zrezygnujmy z tego komponentu!

Bardzo dobrym rozwiązaniem są przedmioty pozwalające na wspólną zabawę psa oraz właściciela. Dzięki temu jeszcze bardziej zacieśniają się więzi między przyjaciółmi. W tym celu sprawdzą się różne piłeczki, szczególnie tenisowe, gdyż trudno ulegają uszkodzeniu. Możemy także wprowadzić rozrywkę polegającą na przeciąganiu liny.

Warto także wprowadzić zabawy umysłowe. Wzmocnienie pracy mózgu jest bardzo ważne dla naszego kolegi. Doskonałym przykładem takich zabawek są piłki, w których ukryte jest jedzenie. W tym przypadku przed psem stoi zadanie wydobycia smakołyków. Musi przy tym wykorzystać różne możliwości. Karmienie w taki sposób zapewnia sporą dawkę zabawy, pozwala ćwiczyć koncentracje, a w konsekwencji sprawia, że przyjaciel otrzymuje wspaniałą nagrodę. Czego chcieć więcej!