Czipowanie kota nadal nie cieszy się popularnością wśród właścicieli milusińskich czworonogów. Wielu z nich z niewiedzy uważa, że chip u kota to nic dobrego. Jest to błędne myślenie, ponieważ nie wpływa on negatywnie na zwierze w żadnym aspekcie, a oprócz tego w przypadku jego zaginięcia, ułatwia jego odnalezienie. Ile kosztuje chip dla kota i czym właściwie jest? Jesteś posiadaczem miauczącego przyjaciele? Powinieneś to wiedzieć!

Czipowanie kota, co to takiego?

Czip dla kota jest specjalnym mikroprocesorem, który umieszcza się pod skórą zwierzęcia. Mikroprocesor posiada w sobie zakodowany piętnastocyfrowy kod, który jest numerem identyfikacyjnym. Można odczytać go za pomocą specjalnego skanera. W praktyce jest to układ scalony i antena, a wszystko otoczone w ochronce, która wykonana jest z materiału bezpiecznego dla kociego organizmu. Wielkością chip porównywalny jest do ziarenka ryżu. Przeważnie umieszcza się go na karku, a raz wszczepiony pozostaje do końca życia zwierzaka.

Czipowanie można przeprowadzić w każdym wieku kota, nie ma tutaj żadnych wymogów. Należy tutaj od razu powiedzieć, że nie jest to żaden niebezpieczny zabieg, ani nie wywołuje żadnych niepożądanych problemów w przyszłości.

Zabieg czipowania przeprowadza wyspecjalizowany lekarz weterynarii, a cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Za pomocą strzykawki, chip wstrzykuje się pod skórę kota. W trakcie okresowych kontroli l lekarz weterynarii powinien skontrolować czy czip działa prawidłowo i nie uległ przesunięciu, co zdarza się bardzo rzadko, ale jednak czasami dochodzi to takiej sytuacji. Nie wszystkie punkty weterynaryjne jednak przeprowadzają czipowanie kota, dlatego ważne upewnić się, czy dana placówka przeprowadzana dany zabieg.

Chip dla kota – działanie

Chip kota nie może być traktowany jako lokalizator GPS. Nie będzie możliwe śledzenie każdego ruchu kota ani na podstawie jakiejkolwiek aplikacji odnalezienie jego położenia. Mimo to nadal jest on bardzo pomocny w przypadku zaginięcia pupila. Główna zasada opiera się na piętnastocyfrowym kodzie. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu możliwe jest odnalezienie zwierzaka, ale dopiero, wtedy kiedy kod zostanie wprowadzony do bazy danych w Internecie. W bazie danych oprócz kodu wprowadza się dane właściciela. Ważne, aby podczas czipowania kota, upewnić się, czy weterynarz wprowadził dane kota do systemu, oraz w jakim rejestrze go umieścił.

Najlepiej polecanym jest European Pen Network, zrzeszająca kilka europejskich baz danych zaczipowanych zwierząt. W Polsce do EPN należą Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt oraz Safe Animal. W razie potrzeby samemu można zarejestrować naszego kota, na jednej z wyżej wymienionych stron. Ostatnią czynnością jest wpisanie numeru identyfikacyjnego do książeczki zdrowia lub paszportu czworonoga. Jeśli kot posiada rodowód, można także tam zamieścić informację o piętnastocyfrowym kodzie.

Czipowanie kota

Dlaczego czipowanie kota jest dobrym pomysłem?

Po pierwsze jest to skuteczna walka z bezdomnością zwierząt. Zdecydowanie wpływa na zmniejszanie przypadków bezdomnych kotów. I mimo tego, że nie jest to dość rozpowszechniony proceder, to jednak świadomość społeczeństwa rośnie i poprawia się z roku na rok.
Drugim za przemawiającym w tej kwestii, jest ułatwianie odnajdywania zwierząt, głównie po okresie wakacyjnym, gdzie zwiększa się liczba zaginięć. Chip dla kota posiada alternatywę w postaci zawieszki, na której umieszcza się dane. Nie oszukujmy się jednak taką zawieszkę bardzo łatwo usunąć. Same zwierzęta często ściągają je sobie z tułowia czy z głowy, a tym bardziej zrobi to osoba, która ukradła czyjegoś pupila. Z czipem sprawa się komplikuje, ze względu na jego umiejscowienie, co sprawia, że bez względu na kradzież czy zaginięcie, łatwiej odzyskasz swojego kota.

Trzecim elementem jest zabieranie swojego pupila na wycieczki za granice kraju. W Polsce, póki co nie ma obowiązku czipowania i wykonuje się je jedynie za zgodą właścicieli, jednak wiele krajów wymaga, aby zwierzę miało swój identyfikator, dodatkowo zgodny z normami ISO. Dlatego, żeby nie komplikować sobie podróży, warto wcześniej pomyśleć o chipie. Tym bardziej że niesie on ze sobą więcej korzyści, zwiększając bezpieczeństwo swojego pupila.

Cena czipowania kota nie powinna nikogo przerazić, ponieważ nie należy do wygórowanych stawek i oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Niekiedy nawet samorządy organizują akcje, które umożliwiają darmowe przeprowadzenie tego zabiegu.